Ozon Terapisi

Ozon Terapisi Nedir ?

Renksiz ve doğal bir gaz olan ozon, bağışıklık sistemini uyarmak için bazı hastalıkların tedavilerine destek olmak amacıyla kullanılıyor. Kişiden alınan kan ile ozonun karıştırılması ve bu karışımın vücuda verilmesiyle uygulanan ozon yöntemi, pek çok alanda faydalı oluyor.

Ozon tedavisi, bir hastalığı veya yarayı tedavi etmek için vücudunuza ozon gazı verme sürecini ifade etmektedir. Ozon, üç oksijen atomundan (O 3) oluşan renksiz bir gazdır. Tıbbi açıdan ozon tedavisi 100 yılı aşkın kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini uyararak vücutta olan bir sorunu ortadan kaldırmak için kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ozonun vücut sıvılarına temas etmesiyle ortaya çıkan reaksiyonlar vücutta kırmızı kan hücrelerini artırmakta. Bu da oksijen oranını yükseltir ozon tedavisinin vücuttaki sağlıksız süreçleri olumlu etkilediği bilinmektedir. Ozonun bakteri, virüs, mantar, maya, protozoa gibi olumsuz etkenleri temizlediği bilinir.

Diyabet

Ozon tedavisi ayrıca diyabetten kaynaklanan komplikasyon riskini azaltmada umut vaat ediyor. Diyabetin komplikasyonlarına genellikle vücuttaki oksidatif stres neden olmaktadır. 2018 senesinde yapılan bir araştırmaya göre ozon vücudun bağışıklık sistemini aktive ederek iltihabı azaltmakta buna bağlı olarak da oksidatif stres düzeltilebilir. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diyabetik ayak ülseri olan kişilerde ozon tedavisi yaranın kapanmasına yardımcı oldu ve enfeksiyon olasılığını azalttı.

Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Ozon tedavisi farklı sorunlarda kullanılmaktadır. Tedavinin etkinliği ve güvenirliği açısından da araştırmalar sürmektedir. Ozon tedavisinin şu sorunlarda kullanıldığı söylenebilir:

Solunum sorunları

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, solunum bozukluğu olan kişiler ozon tedavisi için iyi adaylar olabilir. Ozon tedavisi, kanınızdaki oksijen seviyelerini artırarak ciğerlerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Akciğerleriniz kanınıza oksijen sağlamaktan sorumludur. 2014’teki bir çalışmada terapinin KOAH'lı eski sigara içenlerde yaşam kalitesini ve egzersiz yapma yeteneğini iyileştirdiği görüldü.

Bağışıklık bozuklukları

Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olduğu için, bağışıklığı düşük olan kişiler için fayda sağlayabilir. Ozon tedavisinin alerjiler, yaralar, enfeksiyonlar, dermatolojik sorunlarda kullanıldığı bilinmektedir. Metabolik hızı artırarak yağ yakımına yardımcı da olmaktadır. Otoimmün bozukluklarda, dolaşımı iyileştirmede, kanserde destek olmak için de ozondan yararlanılmaktadır.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisi doktorun önereceği şekilde farklı biçimlerde alınabilir. Bu şekiller şöyle sıralanabilir:

Doğrudan dokuya uygulama: Bir yara probleminde ozon tedavisi doğrudan bu bölgeye verilebilir.

Damardan uygulama:  Otoimmün hastalıklarda ozon kişiden alınan kan ile birleştirilir. Kan ozon içinde çözülür ve sonrasında kişiye enjekte edilebilir.

Kas içi uygulama: Ozon tedavisinde kas içi uygulamalar da vardır. Ozon, oksijenle karıştırılıp kas içine enjekte edilir.